شرح خبر
دستورالعمل پيشگيري از نفوذ بزرگ‌ترين باج‌گير سايبري WannaCrypt دستورالعمل پيشگيري از نفوذ بزرگ‌ترين باج‌گير سايبري WannaCrypt
در روزهاي اخير باج افزاري تحت عنوان WannaCrypt با قابليت خود انتشاري در شبكه كشورها شيوع يافته است. براساس رصدهاي انجام شده توسط مركز ماهر، اين بدافزار در سطح شبكه كشور ما نيز رصد شده است.

 

 
به گزارش دبيرخانه پدافند غيرعامل شهرداري ساري،  از سه روز گذشته حملات سايبري بي‌سابقه‌اي در كل جهان با سوءاستفاده از نشت اطلاعات از آژانس امنيت ملي آمريكا آغاز شده‌است. اين حمله سايبري كه گفته مي‌شود در بيش از 100 كشور جهان مشاهده شده‌است از طريق يك باج‌افزار به نام WannaCrypt و نفوذ به سيستم‌عامل ويندوز مايكروسافت انتشار يافت.
 

با توجه به اينكه نفوذ اين باج‌افزار به سرعت در حال گسترش است و نه‌تنها در ايران بلكه براي بسياري از كشورها نيز مشكل‌آفرين شده‌است، مركز مديريت امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه‌اي (ماهر) به‌شدت در حال پيگيري اين نفوذ است. بر اين اساس مركز فوق الذكر نسبت به تنظيم دستورالعمل پيشگيري از نفوذ اين باج‌افزار در سيستم‌هاي كامپيوتري كشور، اقدام نموده است.

 

هم اكنون مراكز آپاي استاني (مراكز آگاهي رساني و پشتيباني حملات سايبري) و مراكز ماهر در كل استان‌ها در حالت آماده‌باش قرار دارند.

اين مشكل تنها مربوط به يك نوع خاص از ويندوز نبوده و اين حمله سايبري نسخه‌هاي مختلف ويندوز را هدف قرار داده‌است.

كاربران و مديران شبكه‌ها بايد از فايل هاي مهم و حساس بك آپ (فايل پشتيبان) بگيرند و فايلهاي مشكوك و ناآشنا را باز نكنند.

 

اين باج‌افزار بدترين نوع باج افزاري است كه تاكنون شيوع يافته‌است و اين نرم‌افزار مخرب به شيوه انتقال پول بيت‌كوين باج‌خواهي مي‌كند و پس از آلوده‌كردن سيستم و سرقت اطلاعات، حدود 300 دلار از قرباني درخواست مي‌كند تا اجازه دسترسي مجدد را به فايل‌هاي قرباني بدهد.

از آنجايي كه نقل و انتقال پول از طريق بيت‌كوين قابل رديابي نيست و امكان بازگشت پول وجود ندارد، در اين مورد گفته شده‌است كه بدافزار باج‌گير، حتي به‌ازاي زمان‌هايي كه كاربران به درخواستش پاسخ ندهند درخواست باج‌خواهي مي‌كند.

 

 براي پيشگيري، دستورالعمل مدنظر در سايت اينترنتي مركز ماهر به آدرس https://www.certcc.ir و همچنين از طريق لينك زير قابل دريافت مي باشد.

اين حمله را مي‌توان بزرگ‌ترين حمله آلوده‌كردن به باج‌افزار تاكنون ناميد. اين باج‌افزار به نام‌هاي مختلفي همچون WannaCrypt، Wana Decryptor، WannaCryptor و WCRY شناخته مي‌شود و همانند ديگر باج‌افزارها دسترسي قرباني به كامپيوتر و فايل‌ها را سلب كرده و براي بازگرداندن دسترسي درخواست باج مي كند.

مايكروسافت براي رفع حفره‌هاي امنيتي افشا شده توسط هكرها وصله‌هايي را عرضه كرد، اما كاربراني كه اين وصله‌ها را نصب نكرده‌اند به‌طور جدي در معرض خطر هستند.

 
 
1396/02/25 تاریخ :
80 تعداد بازدید :
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

كليه حقوق اين سايت متعلق به دبيرخانه پدافند غير عامل مي باشد

طراحي و اجرا : سازمان فاوا شهرداري ساري

Powered by DorsaPortal